Sponzoři kampaně
  • Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Konečně otevíráme - ti první už 27. dubna!

22. 04. 2020

V letošním ročníku si v rámci nové společné iniciativy Svazu českých knihkupců a nakladatelů a Unie vydavatelů připomeneme v období od 23. dubna do 3. května 2020 hned dva významné mezinárodní svátky. Tato iniciativa nese název Čtení ti sluší – Čteme s důvěrou. 23. dubna 2020 oslavíme Světový den knihy a autorských práv a 3. května 2020 si připomeneme Světový den svobody tisku.

 

Projekt bude letos zahájen zcela netradičně – online přenosem ze slavnostního zahájení z prostor uzavřeného knihkupectví a s příspěvky přednesenými v rouškách. Jako každý rok nabídne čtenářům možnost využít dárkové poukazy na nově zakoupené knihy a nově také akční slevy na objednání předplatného novin a časopisů. Dárkový kupon bude možné nalézt vložený ve vybraných tištěných novinách a časopisech nebo si jej můžete stáhnout a vytisknout z webu www.knihatislusi.cz.

27. dubna se konečně dočkáme otevření prvních knihkupectví!

Aktuální seznam prodejních míst, kde a kdy lze knižní poukázky využít nebo jak objednat v akci předplatné novin a časopisů najdete na i webové adrese: www.ctenitislusi.cz

Oslava Světového dne knihy a autorských práv připadá na 23. dubna 2020. Tradičně je tento den spojen s kampaní Kniha ti sluší, která byla iniciovaná Svazem českých knihkupců a nakladatelů.  Letos se ve spolupráci s Unií vydavatelů ČR propojuje iniciativou nazvanou Čtení ti sluší se společným podtitulem Čteme s důvěrou.

Podle původního plánu se měla akce uskutečnit v období od 23. dubna až do 3. května. Chtěli jsme si připomenout tyto významné dny za účasti spisovatelů, novinářů, nakladatelů a vydavatelů novin a časopisů, knihkupců a knihovníků v celé České republice. Omezení související s šířením koronaviru ovšem knihovny a knihkupectví prozatím uzavřela. Na Světový den knihy organizátoři akce připravili krátké slavnostní zahájení v  rámci kterého vystoupí Martin Vopěnka za SČKN, Václav Mach za Unii vydavatelů. Společně s nimi letošní ročník zahájí ambasador kampaně, herec Jan Potměšil. Slavnostní zahájení z prozatím uzavřeného knihkupectví v centru Prahy bude ke zhlédnutí živě online  23. dubna 2020 od 14 hodin na Facebooku zde: www.facebook.com/knihatislusi

Zvýhodněné předplatné novin a časopisů v této akci, které bude v rámci iniciativy možné objednat online na www.ctenitislusi.cz platí již od 23. dubna 2020. Poukaz v hodnotě 50 Kč, který lze využít pro nákup knih bude v platnosti od 27. dubna, kdy budou konečně znovu otevřena první menší knihkupectví. Akce potrvá do 3. května 2020. Druhá vlna akce Čtení ti sluší proběhne v souvislosti s plánovaných otevřením už všch knihkupeckých prodejen od 8. června 2020.

Ambasadorem kampaně se stal herec Jan Potměšil. Autorkou vizuálu kampaně je ilustrátorka Eliška Podzimková

Záměrem kampaně  Čtení ti sluší s podtitulem čteme s důvěrou bylo především podpořit českou knižní a mediální kulturu a informovat veřejnost o tom, co obnáší práce knižních nakladatelů a vydavatelů novin a časopisů.  Noviny a časopisy, stejně jako knihy, nám pomáhají nahlížet na svět, ve kterém žijeme, z různých perspektiv. Realita nás ale letos trochu překvapila. Hlavním tématem letošního ročníku se tak stala zcela nečekaně podpora těžce zkoušeného knižního oboru a dopady koronavirové krize na provozovatele kamenných knihkupectví.

 „Knihy a čtení obecně obstálo ve všech těžkých dobách jako jistota, ke které se můžeme vrátit. A nejinak je tomu dnes. Když nemůžeme do divadel, do kin ani na kulturní a sportovní akce, pojďme podpořit své nakladatele i knihkupce tím, že navštívíme knihkupectví – otvíráme 27. dubna!“ vzkazuje spisovatel Martin Vopěnka, předseda SČKN.

V řadě zemí světa není svoboda tisku samozřejmostí. Dochází k pronásledování novinářů za jejich názory, často jsou dokonce vězněni, nebo je na ně vytvářen jiný nátlak.  Jejich posláním je však pravdivě informovat veřejnost. V době koronavirové krize se ukázala role médií jako zcela klíčová. Přitom mnozí z novinářů a redaktorů stáli v oné pomyslné první linii boje. Patří proto také jim náš upřímný dík.“ uvedl u této příležitosti Václav Mach, výkonný ředitel Unie vydavatelů.


 

 

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace