Sponzoři kampaně
  • Svaz českých knihkupců a nakladatelů

Akce Čtení ti sluší 2020 se nesla ve znamení návratu do znovuotevřených knihkupectví

20. 05. 2020

Kniha ti sluší obvykle přináší setkání v knihkupectvích a knihovnách, besedy a autogramiády českých literárních osobností. Letos měla společná iniciativa Svazu českých knihkupců a nakladatelů a Unie vydavatelů, představená veřejnosti pod novým názvem Čtení ti sluší, vzhledem ke koronavirové pandemii poněkud jiný charakter. Začala sice jako vždy na Světový den knihy 23. dubna, ovšem netypicky – live streamem z uzavřeného knihkupectví v centru Prahy. Akce Čtení ti sluší 2020 skončila 3. května, kdy si připomínáme Světový den svobody tisku, a nabídla příznivcům knih a čtení dárkové kupony pro zvýhodnění jejich nákupu knih či předplatného novin a časopisů. Ambasadorem akce se stal herec Jan Potměšil. Autorkou vizuálu kampaně je ilustrátorka Eliška Podzimková

Čtení ti sluší 2020

Hlavním tématem letošního ročníku se zcela nečekaně stala podpora těžce zkoušeného knižního oboru a dopady koronavirové krize na provozovatele kamenných knihkupectví.

Dárkové kupóny

Jako každý rok akce nabídla čtenářům možnost využít dárkové poukazy na čerstvě zakoupené knihy a nově také akční slevy na objednání předplatného novin a časopisů. Dárkový kupon bylo možné nalézt vložený ve vybraných tištěných novinách a časopisech nebo stáhnout a vytisknout přímo na www.knihatislusi.cz. Stávajícím předplatitelům pestré palety tištěných titulů bylo přímo do schránek doručeno celkem 300 000 těchto dárkových poukazů. Podle informací např. ze sítě knihkupectví Kosmas jen jejich zákazníci od 27. 4. do 3. 5. uplatnili celkem 999 kusů.

Zvýhodněné předplatné novin a časopisů v této akci, v rámci iniciativy k objednání online na www.ctenitislusi.cz, platilo již od 23. dubna. Poukaz v hodnotě 50 Kč šlo využít pro nákup knih a  byl v platnosti od 27. dubna, kdy byla konečně opět otevřena první menší knihkupectví. Akce skončila 3. května.

Live stream k zahájení akce

Na Světový den knihy organizátoři připravili krátké slavnostní zahájení, v  rámci kterého vystoupil Martin Vopěnka za SČKN a Václav Mach za Unii vydavatelů. Společně s nimi letošní ročník zahájil ambasador kampaně, herec Jan Potměšil. Slavnostní zahájení z tehdy uzavřeného knihkupectví v centru Prahy bylo možné zhlédnout živě online 23.4.2020 na Facebooku www.facebook.com/knihatislusi, kde je stále k dispozici jeho videozáznam.

Oslava znovuotevření knihkupectví

„Chtěli jsme si připomenout tyto významné dny za účasti spisovatelů, novinářů, nakladatelů a vydavatelů novin a časopisů, knihkupců a knihovníků v celé České republice. Omezení související s šířením koronaviru ovšem knihovny a knihkupectví prozatím uzavřela,“ konstatovali v úvodu akce organizátoři.  Od 27. dubna se otevřelo cca 200 knihkupectví, tedy většina z těch, která mohla vzhledem k aktuálním opatřením obnovit provoz. Čtení ti sluší 2020 se tak neslo v duchu návratu do prodejen s knihami.

 

Čtení ti sluší – noviny a časopisy

Noviny a časopisy se do společného projektu zaměřeného na podporu čtení kvalitního obsahu zapojily v letošním roce poprvé. Nabídly čtenářům možnost zvýhodněného předplatného o nejméně 50 Kč, ale u některých titulů i s mnohem větší slevou. Celkem 75 titulů novin a časopisů bylo možné objednávat prostřednictvím webové stránky www.ctenitislusi.cz nebo bylo možné využít i další individuální nabídky poskytnuté přímo jednotlivými vydavatelstvími. Rozcestník pro objednání předplatného navštívilo denně stovky zájemců. Na projektu se významně podílela také společnost SEND předplatné.

Období koronavirové epidemie, kdy byl vyhlášeným nouzovým stavem omezen pohyb obyvatel, poukázalo na význam tisku jako zdroje důvěryhodných, kvalitních a profesionálně vytvářených informací. Tisk však nabízí také hodnotný zábavní a oddechový obsah. Obyvatelé České republiky zájem o čtení tisku v této složité době určitě neztratili, jak nakonec ukazují výsledky výzkumu čtenosti periodického tisku MEDIA PROJEKT, které byly zveřejněny v závěru minulého týdne.

Výsledky ukázaly, že tisk je silné médium s velkým zásahem populace, neboť v období
4. čtvrtletí 2019 a 1. čtvrtletí 2020 tvořili čtenáři tisku téměř 7,5 milionu obyvatel České republiky ve věku 12 až 79 let, což představuje 84 % z této skupiny.

Ukázala se stabilita nebo i nárůst čtenosti velkého množství sledovaných titulů. Z celkového počtu 99 sledovaných časopisů se u 74 titulů zvýšila čtenost (nebo zůstala na stejné výši) oproti předchozím výsledkům. Stabilní byl i počet čtenářů deníků, který se zvýšil nebo zůstal zachován u poloviny jejich titulů. Podrobněji o tom na http://www.unievydavatelu.cz.

Zájemci si samozřejmě mohou na internetu objednávat výhodné předplatné tisku přímo na stránkách jednotlivých vydavatelů nebo na specializovaných stránkách jako např. www.send.cz. Ceny výtisku na předplatné jsou obvykle nižší, než ve stánkovém prodeji. Čtenáři získávají zároveň výhodu v tom, že jsou jim jejich oblíbené tituly pravidelně doručovány přímo až domů. To se hodí zejména všem, kdo  z důvodů obavy ze šíření nemoci COVID-19 dočasně omezili některé své sociální kontakty.


Další informace najdete na stránkách:
www.ctenitislusi.cz,  www.casopistislusi.cz a www.novinytislusi.cz.

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace